Ogre
26 oC

Ceturtdiena, 18. augusts

Šodien vārda dienu svin
Liene, Helena, Elena, Ellena, Liena

V. Purvīša 150 gadu jubilejas izstādes Ogrē

Vilhelma Purvīša 150 gadu jubilejas izstāde Ogres Vēstures un mākslas muzejāKopš 2. jūnija Latvijā kursē vilciens un autobusi, kas dekorēti ar V. Purvīša gleznu motīviem, savukārt Ogrē pašlaik apskatāmas vairākas izstādes par godu V. Purvīša 150. jubilejai:

Ogres Vēstures un mākslas muzejā līdz 31. jūlijam skatāma gleznotāja 150 gadu jubilejas izstāde „Vilhelms Purvītis. Gadalaiki”. Tajā eksponēti darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma un Zuzānu kolekcijas. Izstādi papildina video un fotomateriāli par gleznotāja dzimtajām mājām „Vecjauži” Ogres novada Taurupes pagastā un viņa dzīves gājumu.

Savukārt gājēju tunelī pie Ogres dzelzceļa stacijas izveidota V. Purvīša reprodukciju izstāde.

Vilhelms Purvītis, nacionālās ainavu glezniecības izveidotājs un vērienīgākais modernizētājs, daudz ieguldījis Latvijas mākslas izglītībā un nacionālās mākslas kolekcijas veidošanā. Viņš bija Latvijas Mākslas akadēmijas dibinātājs un pirmais rektors, kā arī Rīgas pilsētas muzeja (tagad Latvijas Nacionālais mākslas muzejs) direktors.

Gleznotāja 150 gadu jubileja iekļauta UNESCO 2022. gada svinamo dienu kalendārā. Šī kalendāra tradīcija iedibināta ar mērķi apkopot un starptautiski izcelt dalībvalstu īpašās gadadienas, kuru atzīmēšana veicina miera kultūru, starpkultūru dialogu un sapratni, kas jo īpaši aktuāla kļuvusi pašreizējā Ukrainas un visas pasaules notikumu kontekstā.

Vilhelms Purvītis nenoliedzami bija kultūrpolitikas līdzveidotājs neatkarīgajā Latvijas valstī – viens no nacionālās pašapziņas un identitātes nesējiem. Kopā ar pārējiem 20. gs. 1. puses māksliniekiem gleznotājs iespaidoja gan Baltijas mākslas kopainu, gan visu Eiropas kultūru.