Ogre
22 oC

Pirmdiena, 17. jūnijs

Šodien vārda dienu svin
Artis, Artūrs

Izstāde "Sibīrijas liecības" Ogres Vēstures un mākslas muzejā

2024. gada 14. jūnijā plkst. 15.00 Ogres Vēstures un mākslas muzejā Ogrē, Brīvības ielā 36, tiks atklāta multimediālā izstāde "Sibīrijas liecības". Tā vēstīs par komunistiskā okupācijas režīma noziegumiem pret Latvijas, kā arī Ogres novada iedzīvotājiem. Šī būs muzeja pirmā izstāde par dažādu novadnieku likteni ieslodzījuma un nometinājuma vietās. Apmeklētāji varēs iepazīties ar sabiedrībai vēl nezināmiem vai mazāk zināmiem Ogres Vēstures un mākslas muzeja, Latvijas Okupācijas muzeja,  Latvijas Nacionālā arhīva dokumentiem un privāto kolekciju materiāliem.
Izstāde ir atgādinājums: mēs nedrīkstam pieļaut līdzīgas traģēdijas atkārtošanos! Izstādes veidotāji vēlas emocionāli un vēsturiski precīzi attēlot komunistiskās okupācijas traģiskos notikumus, vienlaikus rādot arī to, ka necilvēcīgajos apstākļos bija iespējams spītēt necilvēcībai un izdzīvot.

Izstādes veidotāji:

Ritvars Jansons, vēstures zinātņu doktors, Ogres Vēstures un mākslas muzeja vadītājas vietnieks zinātniskajā darbā. Specializējies komunistiskā okupācijas režīma un tā represiju izpētē. Autors monogrāfijai ‘’Latvijas PSR drošības iestāžu darbība: (1944-1956)’’. Kopā ar Agritu Ozolu sarakstījis grāmatu ‘’Sibīrijas vēstules uz bērza tāss. Cilvēks padomju represiju sistēmā. 1941-1956.’’ Referējis starptautiskās konferencēs. Veidojis izstādes Latvijas Okupācijas muzejā, Latvijas Valsts arhīvā un Tukuma muzejā.

Inese Dreimane, Mag. hist. Pētījusi tēmas, kas saistītas ar bruņoto nacionālās pretošanās kustību un komunistiskā režīma represīvo iestāžu darbību 20. gs. Vēsturiskā romāna "Vēstule ar pielikumu" (2019) autore. Šobrīd izdevniecībai iesniegta monogrāfija par Latvijas civiliedzīvotāju beztiesas sprieduma nošaušanu Rīgas Centrālcietumā 1941. gada jūnija beigās. 

Olivers Pavičevičs, latviešu izcelsmes dizainers un programmētājs, speciālists vizuālo efektu nozarē. 2002. gadā beidzis Mākslas akadēmiju Itālijā, Milānā NABA -  Nuova Academia di belle Arti, jauno mediju fakultāti. Kopš 2000. gada nodarbojas ar nozīmīgiem eksperimentiem  industriālās virtuālās realitātes un interaktīvā dizaina laukā. 2006. gadā izveidoja ORGANISMuzeum, vienu no pirmajiem tiešsaites 3D interaktīvajiem muzejiem, eksperimentējot un attīstot jaunas mākslas prezentēšanas tehnoloģijas virtuālajā realitātē. 2016. gadā saņēma divas BEA balvas: par labāko imersīvo dizainu MTV Eiropas gada balvas (EMA) noslēguma ceremonijai un PricewaterhouseCoopers (PwC) pasākumam. Viņa programmas šobrīd tiek pielietotas pasaules kinostudijās (ieskaitot Holivudu), veidojot 360 lenķa video filmas un producējot VR (virtuālo realitāti). 2016. - 2017. g. strādāja kopā ar itāļu slavenāko XX gadsimta skulptoru Arnaldo Pomodoro, radot virtuālajā realitātē viņa darbu interpretāciju "Labyr-into". Šis darbs 2 mēnešus  bija izstādīts  lielākajā Itālijas Laikmetīgās mākslas muzejā Palazzo Reale, Milānā.

Latvijā O. Pavičevičs atgriezies 2023. gadā, īstenojot virtuālās realitātes projektu Zilākalna muzejā, Valmieras novadā (2019), kā arī multimediālās un paplašinātās realitātes projektu bērnu grāmatai "Kurbads" (izdevniecība "Zvaigzne", 2022. g.).