Ogre
24 oC

Ceturtdiena, 28. septembris

Šodien vārda dienu svin
Sergejs, Svetlana, Lana

Ogrē Ziemassvētku sajūtas uzburs mirdzoša kariete

Iedvesmojoties no nostāstiem par Krievijas valdnieci Katrīnu I un viņas dzimto Ogres apkaimi, December Design vides dizainers Kristaps Štobis radījis brīnumskaistu gaismas objektu, kas Ogrē šogad papildinās krāšņo Ziemassvētku rotu.

25. novembra vakarā, daudziem ogrēniešiem bija iespēja vērot grezno karieti pilsētas ielās, kad tā tika transportēta pa pilsētu, priecējot ogrēniešus un pilsētas viesus.

 
Iespaidīgais objekts veidots no 60000 lampiņām, kas savītas 1 km garumā. Lai iejustos Katrīnas I ikdienas gaitās, apmeklētājiem būs iespēja iesēsties karietē. Ogres gaismas objekts būs viena no iespaidīgākajām un skaistākajām Ziemassvētku dekorācijām Latvijā, ļaujot cilvēkiem noķert ziemas maģiskās saulgriežu sajūtas skaistās fotogrāfijās.
 
Kariete izvietota Ogrē, Mālkalnes prospektā – krustojumā ar Ausekļu ielu.
 
Katrīnas I saistība ar Ogri
 
Stāsta, ka Ogres apkaimē, Ogresgala pagasta “Mazstaldātos” dzimtļaužu ģimenē piedzimusi meitiņa Marta. Viņa augusi dzīvespriecīga, bijusi ļoti skaista. Marta nav pakļāvusies muižkungam un aizbēgusi uz Alūksni, kur viņu par audžumeitu pieņēmis prāvests Gliks.
 
Lielā Ziemeļu kara laikā Marta nonākusi Krievijas ķeizara galmā un vēlāk kļuvusi par Krievijas valdnieci Katrīnu. Ar Krievijas valdnieci Katrīnu saistīta esot Ogres vārda izcelsme. Kad ķeizariene braukusi pa Vidzemi, viņa atcerējusies bērnības upi, kurā dzīvojuši zuši, un likusi saviem pavāriem tos saķert. Pavāri vietējiem iedzīvotājiem taujājuši, kur esot upe, kas bagāta ar zušiem (krieviski “угри”). Iespējams, ka, latviskojot šo vārdu, upe ieguvusi Ogres nosaukumu, bet vēlāk tā sāka saukt arī apdzīvoto vietu. Arī pagasta nosaukuma izcelsmei acīmredzot ir tāda pat vēsture. Bija tā vai nebija – kas to zina! Visticamāk, ka ar zušiem Ogres upes un apdzīvotas vietas nosaukumiem zināms sakars tomēr ir.
 
Ciemodamās dzimtajā pusē, cariene esot iestādījusi ozolu pie “Truču” mājām, tāpēc šo ozolu sauc par Katrīnas ozolu. Cits nostāsts vēsta, ka Katrīnas stādītie ozoli augot pie “Mazstaldātiem”. Turpinot stāstu par valdnieci, December Design vides dizainers Kristaps Štobis radījis Ziemassvētku karieti – gaismas objektu, kas svētku laikā sasauksies ar Ogres maģisko ielu gaismu un uzburs pasakainas svētku sajūtas kā pilsētas iedzīvotājiem, tā viesiem.
 
Kariete tiks iedegts svētdien, pirmajā adventē.
 
Informācijas avots: www.ogresnovads.lv