Ogre
8 oC

Pirmdiena, 26. oktobris

Šodien vārda dienu svin
Kaiva, Amanda, Amanta

Izstāde "Senie aizmirstie motocikli"

Ogres Vēstures un mākslas muzejā līdz 18. oktobrim iespējams aplūkot izstādi “Aizmirstie senie motocikli”, kur skatāma ogrēnieša Jura Rambas restaurētā mototehnika.

Pēc Latvijas Neatkarības zaudēšanas attiecības ar rietumvalstīm strauji pārtrūka, un pirmskara motocikliem vairs nebija pieejamas rezerves detaļas. To motori tika izmantoti saimniecības vajadzībām, bet pārējās detaļas izkausētas, vai pamestas novārtā. Tās, izklīdušas ne tikai pa Latviju, bet arī Eiropu, Japānu un ASV, kopā samontēt bija uzņēmies Juris Ramba, kas, daloties ar savu pieredzi, smejas, ka detaļas ir atrastas visneticamākajās vietās vai iemainītas pat pret suņu būdu.

Ogrēnieša aizrautība slēpjas dziļā patriotismā pret Latvijas tautu, un, kā pats atklāj, kas reizēm citiem ir šķitis bezvērtīgs, viņš pretstatā, ilgu gadu laikā, ir spējis pārvērst par pasaulē atzīstamu un pat unikālu. Latvijas moto vēstures mantojums mūsdienās tiek saglabāts tieši caur kolekcionāra J. Rambas entuziastisko un neatlaidīgo darbu.

Ar piecdesmit gadu laikā krāto pieredzi restaurācijā seno spēkratu entuziasts nu jau aktīvi dalās arī starptautiskos semināros. Viņa mērķis ir popularizēt Latvijas tēlu, piedaloties un organizējot starptautiska līmeņa pasākumus. Pasaules mēroga rallija iedvesmā tapa arī pirmais seno motociklu salidojums “Kurzemes Riņķis”. Izstādē J. Ramba stādīs priekšā jau restaurētus motociklus, kas ir daļa no iespaidīgas un teju aizmirstas moto vēstures. Izstādes apmeklētāji pirmo reizi var kļūt par lieciniekiem ļoti unikāliem un vērtīgiem eksemplāriem – to skaitā ne tikai kolekcijas vissenākajam motociklam, kas piedalījies ari prestižajā Braitonas rallijā, bet arī citiem reti sastopamiem spēkratiem un to detaļām.

Tiks atklāti dažnedažādi noslēpumi kā, piemēram, ko Brīvības pieminekļa zvaigznes ir darījušas Ogrē 2001. gadā, kā dažādi vēstures notikumi ir ietekmējuši motosporta attīstību Latvijā un kādu iespaidu tas ir atstājis uz iedzīvotājiem. Lai uzzinātu vairāk par J. Rambas izaicinājumiem un veiksmes stāstiem, interesenti ir aicināti doties uz Ogres Muzeju.

Izstāde apskatāma līdz 18. oktobrim!