Ogre
6 oC

Ceturtdiena, 2. aprīlis

Šodien vārda dienu svin
Imgarde, Irmgarde

5 idejas #MazākCilvēkuVairākDabas brīvdienām Ogres novadā

Sociālās distancēšanās periodā Ogres novada Tūrisma informācijas speciālisti iesaka doties uz mazāk zināmiem un attālākiem dabas objektiem un citām vietām, kur varētu sastapt mazāk cilvēku. Ogres novads ir ļoti liels - no Ogres līdz attālākajam pagastam ir ~ 60 km. Tas ir gandrīz divreiz lielāks attālums nekā no Rīgas līdz Ogrei. Tā ka ikviens varēs atrast piemērotu atpūtas vietu un veidu Ogres novadā. Šeit apkopotas 5 idejas brīnišķīgām brīvdienām. Interesantākās Ogres novada vietas tev palīdzēs iepazīt bezmaksas audiogids, kas pieejams mobilajā aplikācijā „Ogres novadnieks”, sadaļā „Tūrisms”.

1. Dodies pārgājienā pa Mazozolu pagastu! Tas agrāk nesis Ogres vārdu, tāpēc šeit vairākos vietvārdu nosaukumos sastopams vārds “Ogre”. Maršruts šobrīd dabā nav marķēts un netiek popularizēts, tāpēc aicinām baudīt jaunatklājēja prieku. Savu pārgājienu vari sākt no bijušās dzelzceļa līnijas tilta pār Līčupi. Tālāk virzies pa ceļu V991 Ogresmuižas virzienā. Šeit nogriezies pa ceļu V312, kura labajā pusē meklē Ogres draudzes skolas drupas. Interesanti, ka šajā ēkā atradusies arī Annas Rubīnas privātskola, kurā mācījies Rūdolfs Blaumanis. Pāri ceļam vēlākos laikos atradusies Ogres pagasta skola, kurā par skolotāju strādājis latviešu uzņēmējs un žurnālists Antons Benjamiņš. Pavisam netālu atrodas Jāņkalniņš un Ogres Sv. Elizabetes baznīcas drupas. Tālāk savu ceļu vari turpināt līdz Vecogres kapiem, kuros atrodas 19., 20.gs. apbedījumi, muižnieku kapuvietas un 28 čuguna lējuma krusti. Dodoties pa bijušo Rīga—Ērgļi  dzelzceļu Rīgas virzienā, vari atgriezties sākumpunktā.

Maršruts ~ 11 km garumā ved pa grants ceļiem un, lejuplādējot mobilo aplikāciju “Ogres novadnieks”, tev ir iespēja uzzināt aizraujošus stāstus par augstāk minētajiem objektiem. Meklē šo un citus maršrutus sadaļā “Tūrisms” un klausies audiogida stāstījumā.

2. Apmeklē Ogres novada attālākā pagasta savdabīgos dabas objektus. Dažu objektu atrašana pati par sevi būs piedzīvojums. Lazdiņu kariete ir sena braucamrīka formu atgādinošs dižakmens, kas vilināt vilina nofotografēties un ievietot foto sociālajos tīklos. Ikvienam dabas mīļotājam noteikti patiks mistiskais Velna grāvis - ap 30 m garš laukakmeņu krāvums dziļā, kokiem apaugušā Nāružiņas upītes augšteces gravā. No ceļa Rīga – Ērgļi ērti sasniedzama arī Vedzes dabas taka, kas šobrīd meža darbu dēļ pieejama tikai daļēji. Taku ir vērts izstaigāt tās interesantā reljefa un Vedzes upes savdabīgo krastu dēļ.

 

3. Iepazīsti Latviju Madlienā! Šeit atrodas Latvijas pagastu ozolu birzs, kas stādīta 2004.gadā - vienu dienu pirms Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā. Šajā dienā Madlienā pulcējās pagastu vadītāji no visas Latvijas, lai iestādītu 453 ozoliņus - tieši tik daudz toreiz bija pagastu Latvijā.  Laika gaitā ozolu birzī uzstādīti vairāki vides objekti, lapene, atpūtas soliņi un rotaļu elementi. Madlienā atrodas arī viena no vecākajām Latvijas baznīcām – tās pirmsākumi meklējami 13. gs., bet 18.gs. 80.gados Madlienas baznīcā iesvētīts Garlībs Merķelis. Izmantojot mobilo aplikāciju “Ogres novadnieks”, noklausies leģendu par Madlienas baznīcu, kuras celšana nav vedusies, līdz sienā iemūrēta jauna meitene. Netālu no Madlienas atrodas Plāteres pilskalns. Pastāv uzskats, ka pirms Latvijas austrumu robežas pārcelšanas tas bijis Latvijas ģeogrāfiskais centrs. Pašlaik pilskalnā atrodas brīvdabas estrāde un piknika vietas.

Savukārt 10 km no Madlienas atrodas Vērene - bijušās muižas centrs. Muižas komplekss pašlaik ir kritiskā stāvoklī, taču ap 4 km garā ozolu aleja joprojām priecē vietējos iedzīvotājus un ceļiniekus. Vērenē atrodas vēl viens unikāls objekts – 33 metru augsts uguns novērošanas tornis ar plēstu koka skaidu jeb lubiņu apdari. Tornis apskatāms tikai no ārpuses, bet skats uz to ir tā vērts, lai atbrauktu uz šo attālo un mazāk zināmo vietu.

4. Vēro Latvijas ainavu! Skaistā Latvijas ainava paveras, dodoties no Ķeipenes uz Taurupi pa P4 ceļu. Šeit ceļa malās ierīkotas autostāvvietas ainavas vērošanai. Savukārt Taurupē var izstaigāt bijušo muižas parku, apskatīt kungu māju un citas muižas kompleksa ēkas, kā arī, noklausīties audiogida stāstu par barona Eduarda fon Tranzē-Rozeneka ģimeni, izmantojot mobilo aplikāciju “Ogres novadnieks”.

 

5. Izbrauc velomaršrutu Ikšķile - Ogre gar Daugavas krastu! Atjaunotais aizsargdambis sākas pie Kābeļkalna, netālu no Saulkalnes. Kad labiekārtotais dambis beidzas, jāturpina ceļš pa Rīgas ielu Ogres virzienā līdz Daugavas promenādei. Tālāk veloceliņš gar Rīgas - Daugavpils autoceļu turpinās līdz pat Ciemupei, kur pa Priežu ielu atkal var nonākt ainaviskā Daugavas krastā. Kopumā maršruts ir 20 km garš un ved pa asfaltētu ceļiem, no kurienes paveras lieliski skati uz Daugavu.

Idejas brīvdienu plāniem ne tikai šim brīdim, bet arī pēc pašreiz ieviesto drošības pasākumu atcelšanas vari smelties, skatoties raidījumu “Ceļojums uz Ogri” kanālā “Rīga TV24” sestdienās, plkst 20.30 ar atkārtojumu svētdienās, plkst.11.00. Pirmie divi raidījumi jau parādīti, bet nebēdā - vēl astoņi raidījumi ir priekšā. Ja vēlies noskatīties visus raidījumus, abonē “Visit Ogre” Youtube kanālu, kur turpmāk tiks ievietotas visas raidījuma “Ceļojums uz Ogri” sērijas to izrādīšanas secībā.

Dodies tālāk, uzzini vairāk!

Ogres novada Tūrisma informācijas centrs
Brīvības iela 18, Ogre
Tālr.: +371 65071883; 29491685
info@visitogre.lv
www.visitogre.lv
Seko mums:

www.instagram.com/visitogre
www.facebook.com/visitogre
www.youtube.com/visitogre