Ogre
14 oC

Sestdiena, 11. jūlijs

Šodien vārda dienu svin
Svens, Leonora

Atklāta jauniešu izstāde par tautastērpiem

12. novembrī Ogres Mākslas skolā notika Latvijas mākslas skolu audzēkņu darbu izstādes “Dārgumi: Ko stāsta tautastērps” atklāšana. Izstāde, izstāžu zālē, Brīvības ielā 11, būs atvērta līdz pat 13. decembrim.

 

Izstādes atklāšanā piedalījās LNKC direktore Signe Pujāte, kura atklāja, ka ir iznācis LNKC ikgadējais sienas kalendārs jeb Dienrādis 2020. gadam, tas ir veltīts bērnu tautastērpiem un to valkāšanas tradīcijām, iezīmējot nākamā gada XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus. Jauno kalendāru saņēma arī visi izstādes “Dārgumi: Ko stāsta tautastērps” darbu autori. S.Pujāte pateicās visiem, kuri piedalījušies un īstenojuši brīnišķīgo projektu par tautastērpu stāstiem – parādot, stāstot, attīstot idejas, iedvesmojot un radot.
“Šis projekts ir mēģinājums pieslēgt mākslas izglītības procesā dažkārt iztrūkstošu, bet ļoti būtisku aspektu – tēmas izpēti. Mēs vēlējāmies ieinteresēt mākslas skolu audzēkņus nevis vienkārši radīt darbus pēc pieaugušo iedota temata, bet ļaut viņiem izzināt un pētīt savu dzimtu tautastērpu stāstus, lai tos transformētu jaunā, mūsdienīgā veidā,” sacīja LNKC mākslas izglītības eksperte un izstādes kuratore Ilze Kupča.
Izstādē apskatāmi divi Ogres Mākslas skolas audzēkņu darbi - Agates Bičkovskas, Kristiānas Budovska kopdarbs “Zaļenieki trendā” un Kates Skarneles, Lotes Skarneles kopdarbs “Cool stars vai super zvaigznes”. Agatei iesaistīties šajā projektā rosinājis skapī uzietais omītes austais svārku audums, savukārt Kristiānai – jo likās interesanti pētīt senos tautas tērpus – kā to raksti un ornamenti radušies, kā tie saistīti ar tautastērpiem, kas ir mūsdienīgāki. Meitenes, iedvesmojoties no Zaļenieku brunču ziediņa, izveidojušas apjomīgu un viļņveidīgu objektu, kas, veidojot noteiktu ritmu, rotā telpas interjeru. Kate un Lote ir māsas, un savam darbam iedvesmu smēlušas, pētot seno latgaļu arheoloģisko villaini. Sākumā meitenes no folijas veidoja gredzenus un rokassprādzes, vēlāk nonāca pie idejas par filmiņas veidošanu – tajā iekļauta ne tikai meiteņu radīta animācija, bet arī mūzika. Sīkie bronzas gredzentiņi villainē viņām šķiet kā mazas, no debesīm nokritušas zvaigznes, un filmā mazās zvaigznītes pārtop par superzvaigznēm.
 
Izstādē apskatāmi arī citi interesanti darbi, piemēram, raksts no krekla pārcelts uz krūzēm, latviešu ikdienas apģērbs senāk un šodien, josta, kas apjož daudzdzīvokļu māju u.c.
 
Sīkāka informācija: www.ogresnovads.lv