Ogre
9 oC

Trešdiena, 8. jūlijs

Šodien vārda dienu svin
Adele, Antra, Ada

Ančiņu Velna akmens

Adrese Lauberes pagasts, Ogres novads
Apraksts

Kilometru aiz Lauberes centra, braucot pa Ozolmuižas - Madlienas lielceļu, pa labi nogriežas lauku ceļš uz "Ozolēnu" mājām. Ančņu Velna akmens atrodas Ozolēnu ceļa labajā pusē, 900m no Ozolmuižas - Madlienas lielceļa iepretī Ančiņu māju ceļam, 200m uz rietumiem no Ančiņu mājām.

Akmenim ir vairāki nosaukumi - Lielais akmens, Upurakmens, Velna akmens, Velna klēpis un varbūt vēl arī kādi citi. Katram nosaukumam ir bijis savs pamats. Atbilstoši nosaukumam "Lielais akmens" ir patiesi liels; tā izmēri: garums - 5,1m, platums - 4,3m, augstums - 1,9m, apjoms - ap 40m3.

Kā liecina nosaukums "Upurakmens", tas kādreiz ticis izmantots kā ziedošanas vieta, tā līdzenajā virsmā izveidots garens iedobums (1,25m garumā, 0,5m platumā un 0,12m dziļumā), kurā krājas lietus ūdens. Vēl pagājušā gadsimta beigās pie akmens vakaros pulcējušies ļaudis un kūruši uz tā uguni.

Nosaukums "Velna akmens", "Velna klēpis" radies no teikas par to, ka reiz Velns klēpī nesis akmeni no Madlienas baznīcas pa Ozolēnu purvu. Ančiņu māju ceļa galā iedziedājies gailis, un akmens Velnam izšļūcis no rokām. Stāsta arī, ka pie šī akmens kara laikos noglabāts zelts, ko varot izrakt tikai pusnaktī.

Visas šīs ziņas liecina, ka Ančiņu Velna akmens uzlūkojams par senu kultakmeni. Lielo izmēru dēļ tas ir aizsargājams arī kā dabas piemineklis.